Renkler, renkler, renkler…

color

Bazen rengine aldanıp aldığınız o kazağın, yada rengi iştah açıcı diye yediğiniz o hamburgerin arkasında bir matematik olabilir mi?

Hadi gelin önce Renk Ne Demek? onunla başlayalım.

Basit bir anlatımla Renk; güneş ışınlarının bir cismin üzerine düştüğü zaman bu cisim bazı renkleri emer, bazılarını yansıtır. İşte hangi rengi yansıtıyorsa, bu, o cismin rengini verir. Eğer düşen bütün ışınları emiyorsa cismi siyah, bütün ışınları yansıtıyorsa beyaz görürüz işte renklerde böylece bizlere görünür hale gelir.

Arkasında bir matematik olabilir mi? kısmına gelirsek; kesinlikle var. Tasarım sırasında kullanılan renkler sizlere aktarılmak istenen duygular için bir kanal gibi aslında.

Örneğin;

  • Sıcak Renkler; ( Kırmızı, Turuncu, Sarı) tasarım sırasında kullanılırsa bilin ki rekabetçi bir üründür. Bu nedenle daha çok gıda sektöründe kullanılır. Hııım bir düşünün bakalım hangi markalar bunları kullanıyor acaba?
  • Soğuk Renkler; (Mavi, Yeşil, Mor) ise resmi fakat samimi kullanımlarda tercih edilir. Bu nedenle yenilikçi kurumsal şirketler genellikle bu renkte logolar tercih ederler.
  • Nötr Renkler; (Siyah, Beyaz, Gri) ise daha orta yolcudur. Bu nedenle tasarımlarda çok kullanılmazlar, destekleyici renk olarak görürüz.

Sizler de buna göre tasarımlarınızı yaparken bir başka gözle yaparsınız diye düşünüyoruz, haksız mıyız?